Banner

Zimní král

396 let není právě zaokrouhlené výročí, přesto považuji za nutné ho zmínit. Bůh ví, co bude za 4 roky…

 

4. listopadu 1619 byl v Praze korunován na českého krále Fridrich Falcký, který potvrdil hodnotu volby vzbouřených českých protestantských stavů tím, že místo řádného panovnického výkonu strávil svou krátkou vládu v těžké době radovánkami a zcela zákonitě získal oprávněnou přezdívku Zimní král, neboť jeho panování trvalo přesně rok a čtyři dny.

Slavná korunovace Fridricha Falckého Slavná korunovace Fridricha Falckého

Výmluvné je, že i v průběhu bitvy na Bílé hoře se na Pražském hradě konala hostina. Po zprávě o porážce stavovských vojsk se vzdorokrál natolik zalekl, že místo formování dalšího odporu nevěděl nic lepšího než uprchnout, ačkoliv po vojenské stránce věc protestantských stavů nebyla zdaleka ztracena. Po stránce morální je to ovšem jiné. Člověk by řekl, že se v něm hnulo svědomí z nelegálnosti jeho intronizace, ale to nepředpokládám. Prostě se projevil jako zbabělec a ponechal zemi a její obyvatele, včetně těch, kteří ho volili, na holičkách. Prchal tak bezhlavě, že na Hradě, přímo na nádvoří, ponechal bedny, které nestihl naložit. Byly v nich nejen skvosty, ale i Fridrichův podvazkový řád s diamanty, který dostal od svého tchána, anglického krále Jakuba I.

Slavný úprk Fridricha Falckého Slavný úprk Fridricha Falckého

Vidím mezi tehdejší dobou a dneškem mnohé analogie.

I dnešní vládnoucí panstvo, až na výjimky, zrazuje zájmy země. A jestliže tehdy také nešlo primárně o protestantskou víru, i dnes jde o především o majetky a vliv, který si chtějí za každou cenu udržet. Neváhají poslouchat své cizácké chlebodárce, byť těm je na žebříčku jejich zájmů prospěch země a jejího lidu tím posledním, ať již sedí v Bruseli, nebo kdesi za oceánem.

Zbývá jen doufat, že jako tehdejší vzpoura proti legálnímu panovníkovi vyvolala válku, trvající třicet let, dnešní velezrada sebou takový důsledek neponese. Náprava však nebude lehká. Především je konečně na čase, abychom se na své vlastní dějiny začali dívat bez ideologických brýlí.

 

 

 

 

 

Přidat komentář

Komentáře pod články přímo reflektují úroveň pisatelů a provozovatel tohoto webu za ně nemůže být činěn zodpovědným.


Bezpečnostní kód
Obnovit

 


WebArchiv - archiv českého webu


Novinky emailem

Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Anketa

Nová monarchistická politická strana - co vy na to?