Banner

Ztráta svobody ve jménu svobody

Před nedávnem vydal LÚČ, nakladatelské družstvo Bratislava, publikaci socioložky Gabriele Kuby Globálna sexuálna revolúcia. Pro českého čtenáře, obecně neuvyklého četbě ve slovenštině, máme dobrou zprávu: kniha vyjde začátkem příštího roku v češtině. Tato významná, nesmírně důležitá kniha, pojednává o globální sexuální revoluci, její historii a důsledcích v souvislostech, jaké nebyly dosud obvyklé. Jak uvádí přebal: myšlenkoví průkopníci od doby Francouzské revoluce, obrat od feminismu k gender-ideologii, strategické globální prosazování gender-ideologie prostřednictvím OSN, EU a národních vlád, politické znásilnění jazyka, epidemické rozšíření pornografie, zrušení všech morálních norem prostřednictvím zrovnoprávnění homo-, bi-, trans- a intersexuality s heterosexualitou, které sahá až po "homo-manželství" s možností adopce a - jakožto nejnebezpečnější fronta kulturní revoluce - převýchova mládeže ve školách a školkách předčasnou sexualizací. Platí to, o čem hovoří podtitul knihy: všechno se nabízí jako svoboda, přitom však vede k jejímu zničení.

 

K bližšímu seznámení uvádíme z 1. kapitoly část Vysoká kultura podmíněná vysokou morálkou:

 

Každá kultura trestá překročení svých sexuálních norem. Tabu, která byla chráněna sociálním vyobcováním až po trest smrti, byla nejprve považována za znak primitivních společností. Dnes konstatujeme, že máme nová tabu, jejichž platnost se vytváří pomocí sociálního vyobcování a postupným kriminalizováním, a to ve stejné oblasti, kterou staré kultury přísnými normami chránili: v oblasti sexuality. Nastal však zvrat: dnes se vynucuje zrušení morálních norem a odpor se trestá vyobcováním a právními sankcemi.

Joseph Daniel Unwin Joseph Daniel Unwin Anglický antropolog J. D. Unwin ve velkém vědeckém výzkumu zkoumal vztah mezi sexualitou a kulturou (J. D. Unwin, Sex and Culture, Oxford University Press 1934). Začátkem roku 1930 chtěl prověřit tézi Sigmunda Freuda, že kultura spočívá na "sublimování pohlavního pudu". Unwin v předmluvě píše: "Kdybych byl věděl, jak velmi změním svou osobní filozofii vlivem této studie, možná bych si s ní vůbec nic nezačínal."

Unwin zkoumal osmdesát "necivilizovaných společností" a vysoké kultury Babylóňanů, Sumerů, Atéňanů, Římanů, Anglosasů a Angličanů, aby objasnil otázku: Jaký vliv mají sexuální normy ve společnosti na výši její kultury?

Výsledek se dá shrnout do jedné věty: Čím větší sexuální omezování, tím vyšší kulturní úroveň, čím menší sexuální omezování, tím nižší kulturní úroveň. "Z tohoto pravidla neexistuje žádná výjimka. Kultury vystupují tehdy na jeviště dějin, když podstatně omezují možnost sexuálního uspojování pudů, a odcházejí z jeviště dějin tehdy, když nechávají poklesnout sexualitu na zvířecí úroveň nespoutaného uspojování pudů (...) V análech dějin se nenajde příklad ani jedné společnosti, která měla po určitou dobu vysokou sociální energii, kromě takové, která byla absolutně monogamní."*

Když se podíváme na vývoj naší společnosti, zdá se, že tyto zákonitosti se znovu potvrzují.

 

_____________________________

* J. D. Unwin to vysvětluje takto: "Každá lidská společnost má potenciální sociální energii. Ale ta se uskutečňuje pouze tehdy, když se zříká uspokojování pudu a v míře, v jaké se ho zříká. Sociální energie společnosti vzniká z emocionálního konfliktu, který je nevyhnutelný v případě zříkání se uspojování pudu. Tento konflikt vytváří nové ideje a nápady, které vedou k novým způsobům jednání." (s. 317). "Množství energie a hloubka myšlení závisí na míře omezování, které ukládají společenské normy. Když je povinná zdrženlivost velká, společnost disponuje velkou energií; když je malá, má málo energie. Neexistují-li žádná omezení, nemá žádnou energii; zůstává potenciální" (s. 339). "Proto musíme považovat omezování sexuálního uspokojování pudů za příčinu kulturního pokroku" (s. 317).

Překlad ze slovenštiny B. Šourek

 

 

Přidat komentář

Komentáře pod články přímo reflektují úroveň pisatelů a provozovatel tohoto webu za ně nemůže být činěn zodpovědným.


Bezpečnostní kód
Obnovit

 


WebArchiv - archiv českého webu


Novinky emailem

Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Anketa

Nová monarchistická politická strana - co vy na to?