Banner

Mária Raučinová: Věda se dnes sklonila před mocí a politickou korektností

Pokud se v minulosti vyčítalo církvi a křesťanství, že má strach před vědou a lidským rozumem, zdá se, že dnes se situace obrátila.

 

Zatímco v minulosti se jménem kritiky vůči církvi používal bič "rozumu", dnes se zase jako hůl na věřící používá cit. I proto učení církve tak geniálně zdůrazňuje pro život nezbytnou vyváženost obou: rozumu i citu. Dvě křídla potřebná pro fungování člověka samého i celé civilizace jsou rozum a víra (myšlení a cit k Bohu a bližnímu). Pod citem se myslí hlubší náklonnost ducha.

V poslední době v Evropě i u nás na Slovensku však ptáčátko s křidélky výrazně pokulhává. Když nevychází taktika boje rozumu proti víře, neboť se ukázalo, že víra a rozum se skvěle doplňují a podporují, začalo se vyčítat Církvi a křesťanům, že mají nedostatek "citu". Ne však toho - k Bohu, ale k bližnímu. Křesťanství prý nedopřeje společnosti "rovnost mezi muži a ženami", není dost citlivé na "násilí na ženách", šíří strach před "homosexualitou" a nemá dostatek porozumění pro takový "životní styl". Ale i další výčitky: "vnucuje ochranu života nenarozených", přičemž nerespektuje "právo ženy na volbu", podobně vnucuje život, když trpící "chce raději zemřít", apeluje na svobodu pacienta "odmítnout osvědčenou terapii", a nejnověji vydírá dětmi, které nesmějí být "týrané" a mají právo na výběr své "sexuální orientace" - tedy odmítá hranice nutné pro výchovu k zodpovědnosti.

Kritici argumentují vždy na rovině ochrany před násilím, hrají na city. Tentokrát však nejde o násilí skutečné, tedy jasně dokazatelné, které zákon postihuje trestem, ale nedefinované "genderově podmíněné násilí", zapříčiněné vžitými stereotypy společnosti. Mezi ně se pochopitelně řadí "dobré mravy", morální hodnoty ověřené zdravým rozumem a dlouholetou lidskou zkušeností. Zásady stavěné na přirozenosti. A vůbec, pojem "přirozenost" je pro někoho jako červené sukno.

A protože zdravý rozum lidí jen tak lehce nejde proti přirozenému řádu, je potřebné k útoku vybičovat city. Zahrát divadlo o oběti, protože tehdy lidské ratio podlehne návalu citu spravedlnosti. Toho jsme svědky již několik desetiletí, když se v politické agendě Evropy manipuluje s pojmem oběti a diskriminace. Zatímco v některých zemích opravdu krvácejí a fyzicky umírají stovky a tisíce lidí (zvlášť křesťanů), až se k tomu stáváme apatičtí, my v Evropě bojujeme proti genderové diskriminaci v jazyce. Na tuto agendu tečou miliony eur, které by mohly být na vhodném místě jinak využity k záchraně životy. Zdravé ratio se ze společnosti vytrácí, ale pěstuje se úzkostlivě nemocný cit. Cit pro LGBTI, ale necitlivost k nenarozenému dítěti. Cit k týrané ženě, ale necitlivost k mateřství, cit pro svobodu volby, ale necitlivost k opačnému názoru. Vyžaduje se respekt k jinakosti, ale nedodržuje se ani základní úcta ke stejnému. Jménem nediskriminace diskriminuje to nejhlavnější v člověku - vyvážené lidské myšlení.

Věda ustupuje a vědecké argumenty jsou dnes nezajímavé - embryologové, genetici, filozofové, antropologové, psychologové, psychiatři, pedagogové, sociologové, kde jste? Podlehli jste politické korektnosti? Vaše odborná kolokvia nahrazují arény blogových gladiátorů. Věda se sklonila před mocí a penězi. Zkušenosti bezpráví z minulosti zahazujeme za hlavu a zvedneme prapor nových práv. A přitom jsme nestačili obhájit ani ty dosavadní základní.

Prý předcházení násilí. Oběť přestává být přesvědčivou v okamžiku, kdy se sama uchýlí k násilí. Proč se ratio tak rychle ztrácí v záplavě antidiskriminačních obranných řečí? Docházejí argumenty? Nedejme se vydírat soucitem. Pravda nestojí proti rozumu. Opřeme se tentokrát v kultuře života a při obraně rodiny klidně o osvědčené lidské ratio.

Autorka je publicistka a členka Mezinárodní aliance katolických ženských organizací

Zdroj: Postoj.sk

 

 

 

 

Přidat komentář

Komentáře pod články přímo reflektují úroveň pisatelů a provozovatel tohoto webu za ně nemůže být činěn zodpovědným.


Bezpečnostní kód
Obnovit

 


WebArchiv - archiv českého webu


Novinky emailem

Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Anketa

Nová monarchistická politická strana - co vy na to?