Banner

Hanba, pryč s Porošenkem, křičeli Kyjevané

Předevčírem byl na Ukrajině státní svátek - Den důstojnosti a svobody. V zemi si připomněli první výročí Majdanu. Hlavní postavou oslav měl být bezpochyby samotný prezident, ale na tento den určitě nebude vzpomínat v dobrém ...

Jedním z bodů programu byla vzpomínka na padlé v den prvního výročí začátku nepokojů na kyjevském Majdanu a pokládání věnců a květin k pomníku obětí potyček s policií - pomníku takzvané Nebeské stovky. Prezident Petro Porošenko zjevně nečekal, že tam zažije takový "menší Majdan".

Ukrajinský prezident se rozhodl zahrát si na demokrata a popovídat si s lidmi v přítomnosti vysokého hosta z Washingtonu - amerického vicepremiéra Joe Bidena. Hollywoodský scénář však nevyšel. Dav ho přivítal nepřívětivě a nepřátelsky. Mnozí lidé křičeli: "Pryč s Porošenkem!" a "Hanba!" Americký host sice nerozuměl ukrajinsky, ale určitě viděl, jakou náladu mají lidé a chápal, co vykřikují.

Ukrajinská televize 112 Ukrajina poskytla přímou reportáž z této akce a už se nedalo ukrýt nebo vystřihnout momenty, kdy nespokojení lidé obklíčili prezidenta a vyjadřovali svou nespokojenost. Petro Porošenko se neúspěšně pokoušel vysvětlit davu situaci a svůj postoj. Když se prezident zmínil o tom, že podepíše dekret o přiznání titulu Hrdina Ukrajiny obětem únorových nepokojů, z davu zazněly výkřiky "Nech si své medaile!" "Nepotřebujeme od tebe almužnu!" "Kde jsou vrazi našich dětí?"

Samozřejmě, část lidí, kteří se zúčastnili těchto slavností, byly příznivci prezidenta a projevovali mu svou podporu. Nicméně většina lidí vyjadřovala nespokojenost a mnozí byli dost agresivní. Někteří pozůstalí po 91 obětech Nebeské stovky mávali rukama, nadávali a křičeli: "Za co nám děkujete? Za to, že mé dítě zavraždili na Majdanu?!" Mnozí obviňovali prezidenta a vládu ze smrti svých příbuzných a blízkých ve válce na jihovýchodě Ukrajiny.

Když se Porošenko snažil vysvětlit situaci a obhájit svůj postoj, z davu začali vykřikovat: "Udělali jste něco dobře? Co?!" Několik desítek lidí začalo skandovat: "Hanba takovému prezidentovi!" a "Pryč s Porošenkem!" Prezident se snažil lidi uklidnit a vysvětloval: "Pokud budou pokračovat podobné protesty, tak zničíme všechno, o co se na Majdanu usilovalo." Nicméně dav tím vůbec nepřesvědčil.

Zatímco prezident diskutoval s občany, premiér Arsenij Jaceňuk se o to ani nepokoušel. Když spatřil, co se děje ak čemu to možná spěje, momentálně se stáhl, schoval se do bezpečí a odvedl s sebou i veleváženého amerického hosta - aby ho náhodou nechytili nespokojení občané a nevysvětlili mu demokratická pravidla v současnosti na Ukrajině módní lustrací politiků a známých osobností ...

Velkolepé oslavy prvního výročí Majdanu se tak skončily naprostým fiaskem. Prezident a premiér se raději stáhli a věnovali se příjemné diskusi s americkým hostem, který přišel na Ukrajinu, aby pomohl sestavit ukrajinskou vládu. Do médií se dostaly některá jeho prohlášení po jednání s prezidentem a premiérem, když je kritizoval, že už 3 týdny neumějí sestavit vládu a žádal, aby to udělali v průběhu několika dní. Jasně dal najevo, kdo je na Ukrajině gazda, kdo poroučí a určuje současnou ukrajinskou politiku.

 

 

Zdroj: Názor občana.sk

 

 

 

 

Přidat komentář

Komentáře pod články přímo reflektují úroveň pisatelů a provozovatel tohoto webu za ně nemůže být činěn zodpovědným.


Bezpečnostní kód
Obnovit

 


WebArchiv - archiv českého webu


Novinky emailem

Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Anketa

Nová monarchistická politická strana - co vy na to?