Banner

Necháme se vést Rusy?

Rusové toho měli v poslední době dost. Vloni na Radě pro lidská práva v Ženevě zahájili proces, který měl vyústit do rezoluce spojující lidská práva s tradičními hodnotami. Téměř okamžitě se na nich vyrojil odpor z obvyklých stran: Evropská unie, Spojené státy a jejich nevládní podporovatelé z "lidskoprávních" a homosexuálních skupin.

Západní mocnosti vědí velmi dobře, jak odstavit to, co se jim nelíbí. Původní verze ruské rezoluce tvrdila, že lidská práva mají své kořeny v morální síle tradičních hodnot. Obsahovala jazyk podporující právo na život, důležitost rodiny ve společnosti a roli velkých náboženství, věci, které by snadno mohly pocházet z pera Tonyho Perkinse na Radě pro výzkum rodiny.

Levicově orientované státy zaútočily, že ruský dokument nezohlednil vztah mezi tradičními hodnotami a nerespektováním lidských práv. Konkrétně Spojené státy a některé evropské země řekly, že tradiční hodnoty podkopávají práva žen, homosexuálů a transsexuálů.

Mráz na zádech sexuální levice

Schválil se úkol vypracovat novou "studii", která nakonec odstranila všechny odkazy na právo na život, rodinu a náboženství. Navíc si nová verze vzala na mušku tradiční hodnoty, že podkopávají práva žen a menšin.

Jak se v OSN obvykle stává, levice byla spokojená. Ne však Rusové a ani mnozí další. Čekalo se, že minulý týden se bude v Ženevě o nové zprávě diskutovat. A tady udeřili Rusové s konzervativní kulturní jistotou, ze které Evropanům a tleskačům z LGBT na Ministerstvu zahraničních věcí USA může jen jít mráz po zádech.

Rusové jednoduše ignorovali své oponenty, žádali hlasování a vyhráli. Ani zdaleka nebyli sami. Spoluautory rezoluce bylo přes 60 jiných vlád a rezoluce nakonec prošla v Radě pro lidská práva v poměru 25: 15, přičemž sedm zemí se zdrželo.

Nový dokument vyzdvihuje tradiční hodnoty v chápání lidských práv a jasně říká, že lidská práva jsou univerzální, ne že se "vyvíjejí", jak tvrdí levice.

Pár chvil před hlasováním ruský ministr zahraničí vydal prohlášení, o kterém můj kolega z C-FAM (Katolický institut pro rodinu a lidská práva, USA) Stefano Genarrini řekl, že "sršelo jistotou": Například ve formulaci "Ruská federace spolu s názorovými spojenci bude v Radě pro lidská práva nadále prosazovat ideu nerozlučného spojení lidských práv a tradičních morálních hodnot."

Prohlášení dále kritizovalo jednání Evropské unie a Spojených států, přičemž konkrétně uvedlo "politováníhodný negativní postoj těchto zemí, jejich neochotu pracovat na textu a vymyšlené argumenty proti rezoluci".

Mezinárodní tlaky

Momentálně jsme na půdě OSN svědky probuzení ruského medvěda v oblasti sociální politiky. Mnohé vlády unavila agresivita sexuální levice, která se pohodlně uvelebila v byrokracii OSN a mašinérii lidských práv.

Většina členských států má již po krk neustálého bubnování o reprodukčním zdraví a právech. Ba Rusko na nedávno ukončených jednáních Rio+20 o životním prostředí ukázalo cestu tím, že vypustilo jazyk reprodukčních práv, což byla taková porážka, že levice, včetně Hilary Clintonové, se veřejně distancovala od závěrečného dokumentu z Ria.

Dlouhá léta se vášnivě snažíme udělat z homosexuality a jejích permutací nové chráněné kategorie mezinárodního práva. Proti tomu protestuje více než polovina Generálního shromáždění OSN, zvláště Rusové.

Většina zemí je nervózní nebo má rovnou strach postavit se tomuto tlaku. Mnohé z nich se spoléhají na štědrost Spojených národů, Evropské unie a Spojených států. Obamovo Ministerstvo zahraničních věcí osobně navštívilo mise při OSN a vysílalo hrozby v souvislosti s hlasováním v Radě pro lidská práva, když volalo po studii o násilí vůči homosexuálům.

Země jako například Jamajka, která je politicky a kulturně nepřátelská vůči homosexualitě, se pod tímto tlakem sklonila a přestože nehlasovala pro, přivolila, že se zdrží.

Rusko se však šikany ze strany OSN, EU či USA nebojí. Má vážné problémy s vlastní zmenšující se populací a začalo interní debatu o legálním potratu. Lidé v Rusku neakceptují homosexualitu jako normální. Zároveň se zdá, že Rusko se vděčně připojuje k tomuto boji proti svým geopolitickým konkurentům.

Nový spojenec Svatého stolce

To, že má Rusko v těchto otázkách vedoucí pozici, může v mnoha ohledech pomoci. Odvádí to tlak od Svaté stolice, pro kterou bylo vždy nepříjemné, když byla vnímána jako vůdce v tomto boji. Svatý stolec bude raději dávat morální podporu, mluvit v klíčových chvílích - ale ne vést. A pak je tu fakt, že Rusko není muslimský stát. Muslimské státy, které jednají samostatně nebo přes Organizaci islámské konference, jsou karikované jako ajatoláhové v sociální politice.

Někdo řekne, že je to všechno hezké, ale měly by sociální konzervativci bojovat za společnou věc s geopolitickým konkurentem Spojených států? Někdo se zeptá, zda nás netrápí policejní zásahy v Rusku, a co Pussy Riot?

V dokonalém světě by se západní demokracie a OSN spíše zastávaly nenarozených než prosazovaly potrat. Bránily by spíše tradiční manželství než prosazovaly barbarské sexuální praktiky jako lidská "práva."

Rusko ani zdaleka není dokonalé, ale v sociální politice je na tom momentálně mnohem lépe než my.

 

Autor: Austin Ruse
Autor je prezidentem Catholic Family & Human Rights Institute (Katolický institut pro rodinu a lidská práva, C-FAM), výzkumného institutu se sídlem v New Yorku a Washingtonu, DC, který se zaměřuje výhradně na mezinárodní sociální politiku. Názory vyjádřené v tomto článku zastává pouze p. Ruse, přičemž nutně nevyjadřují politiku či postoje C-FAM.

Ze slovenského překladu převedl Bohumil Šourek

Zdroj: Postoy.sk

 

 

Přidat komentář

Komentáře pod články přímo reflektují úroveň pisatelů a provozovatel tohoto webu za ně nemůže být činěn zodpovědným.


Bezpečnostní kód
Obnovit

 


WebArchiv - archiv českého webu


Novinky emailem

Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Anketa

Nová monarchistická politická strana - co vy na to?