Banner

Eduard Chmelár: Zlomit moc oligarchie volbami se nedá

Zlomit moc oligarchie volbami se nedá. Situace se nevyřeší ani změnou vlády, ani změnou zákonů, ale pochopením toho, kdo tu skutečně rozhoduje
Ve včerejší diskusní relaci na TA3 dostal prostor i politolog Eduard Chmelár, na otázky ohledně politické odpovědnosti v kauze Váhostav odpověděl:

 

"Samotné odvolávání Figeľa je jen takovou kouřovou clonou, protože Robertu Ficovi hrozí, že z kauzy se může stát druhá gorila. My máme stále tendenci fandit politikům jako fotbalovému mužstvu. Fico je zloděj pro přívržence opozice, Figeľ je zloděj pro přívržence Smeru, přitom podstata je někde úplně jinde. "

Podle Chmelára na Slovensku již nelze hovořit o vládě demokracie, ale o vládě oligarchie. Jenže moc oligarchie nestojí na volebních cyklech, takže povalení jedné zkorumpované vlády a nahrazením zkorumpovanou opozicí se situace nevyřeší. Tento systém oligarchie začal již za vlády Vladimíra Mečiara, pokračoval Dzurindovými vládami, které mimochodem schválily tento restrukturalizační zákon, za který hlasovali všichni nynější kritici z opozice, a celý tento oligarchistický převrat se završil za první vlády Roberta Fica. Oligarchii je jedno, kdo vládne, takříkajíc ve kterém kurníku bude slepice, důležitě je to, že bude pro ně snášet vejce. Zlomit moc oligarchie volbami se nedá.

Podle něj je demokracie založena na přísném oddělení výkonné, zákonodárné a soudní moci, což se na Slovensku nerespektuje. Jako příklad uvedl premiérovu návštěvu US Steel, kde garantoval, že parlament změní zákony v jejich prospěch. Také se zeptal, jak je možné, že premiér dá návrh na odvolání místopředsedy parlamentu a ministr vnitra Kaliňák mu vykřikuje, že proč by měl být místopředseda parlamentu odvolán.

Na návrhy, kterými chtějí politici, jak vládní tak i opoziční, řešit situaci, řekl:

"Můžete udělat sebelepší návrh zákona, v konečném důsledku neprojde, protože ten systém funguje tak, že ti oligarchové si vždycky najdou lidi, které dokážou při hlasování zkorumpovat. Takové zákony neublíží ani Širokému, ani Brhelovi, ani Pentě, ani J & T. Pokud nebudeme rozumět, jak ta moc funguje, protože ona se neodehrává uvnitř parlamentu, a pokud se nezačneme zabývat právě tím oligarchickým systémem, který nám přerostl přes hlavu, tak nám hrozí model společnosti jako na Ukrajině. Společnost, kde stát je rozložen a kde oligarchové mají takovou moc, že jednotlivé regiony mají v rukou jako feudální léna, kde mají soukromé armády, finance, soudní moc. Toto se zde může stát, protože neřešíme problém. Byla tu gorila a nic se tu nepohnulo, proto pokud nezačneme řešit podstatu, jak zde vládne oligarchické režim, tak se dočkáme, že lidem prasknou nervy a bude to velmi nepříjemné. Zde se nám kupí problémy, které nebyly vyřešeny ani změnou vlády, ani změnou zákonů, ale pochopením toho, kdo tu skutečně rozhoduje,"ukončil svou odpověď Eduard Chmelár.

Zdroj: Hlavné zprávy

Autor: bg

 

 

 

 

 

Přidat komentář

Komentáře pod články přímo reflektují úroveň pisatelů a provozovatel tohoto webu za ně nemůže být činěn zodpovědným.


Bezpečnostní kód
Obnovit

 


WebArchiv - archiv českého webu


Novinky emailem

Facebook

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Anketa

Nová monarchistická politická strana - co vy na to?